Existují skupiny zaměstnanců, kterým zákon přiznává nárok na delší dovolenou. U pracovníků pedagogických to může být až 8 týdnů. Ve sféře nepodnikatelské se jedná o týdnů pět. Zákon dále udává, že pracovníci, kteří stráví celý kalendářní rok prací pod zemí při těžbě nerostů či ražení tunelů a štol a také pracovníci konající po celý kalendářní rok „práce zvlášť obtížné“, mají nárok na týdenní dodatkovou dovolenou.

Zaměstnanci, kteří jsou v pracovním poměru zatím jen kratší dobu, mají právo si vybrat jen poměrnou část dovolené. Nárok na ni vzniká tím, že zaměstnanec u vybraného zaměstnavatele odpracuje alespoň čtyři řádné týdny. Za každý takový týden má právo na 1/52 z celého nároku.
Není ani zákonem zakázáno, aby došlo k dohodě mezi podnikatelem a zaměstnancem a k případnému sjednání delší dovolené. Z toho důvodu se stává pátý týden dovolené populárním benefitem.
Moderní vyhledávač práce Jobsi.cz vám pomůže v hledání nového zaměstnání. Na přehledném portálu najdete nejnovější nabídky inzerce práce. Vyhledávač práce Jobsi.cz patří do skupiny náborových aplikací od společnosti 123jobs Media.
Paragrafy a zákoník práce
Každý zaměstnanec má právo na minimálně čtrnáct dní dovolené vcelku. Pokud na tom tedy bude trvat, musí mu to být umožněno. Zákoník práce přímo preferuje, aby se dovolená čerpala vcelku. Jedná se však jen o doporučení. To v praxi znamená, že dovolenou lze čerpat i čtyřikrát ve formě týdenní dovolené a nikdo tomu bránit nemůže. Vše je na dohodě s nadřízeným.
Pokud nadřízený potvrzuje zaměstnancovu žádost či mu přímo určuje termín dovolené, musí oznámení učinit s předstihem minimálně 14 dní. Nesmí ho totiž uvést do časové tísně, kdy by do poslední chvíle nevěděl, zda na dovolenou může odejít či nikoliv. Zároveň mu nesmí zaměstnavatel narychlo přikázat, že zítra odchází.
Tip redakce: Baví Vás zajímavé čtení? Aktuality, zajímavosti a mnoho dalšího naleznete na webu primainspirace v kategorii nezařazené.